+48 (17) 250 26 15
kancelaria@adwbaran.pl & a.baran@adwbaran.pl

Pomoc prawna przy zakładaniu spółek - czy warto z niej skorzystać?

pomoc prawna przyzakładaniu spółek

Pomoc prawna przy zakładaniu spółek – czy warto z niej skorzystać?

Rozpoczynanie prowadzenia własnej działalności gospodarczej to bardzo ważny moment w początkowym funkcjonowaniu każdej firmy. Jednakże, aby nie narazić się na negatywne konsekwencje ewentualnych błędów prawnych, warto by wszystkie kwestie formalne były załatwione zgodnie z literą prawa. Czy wymagana będzie pomoc specjalisty?

Wybór rodzaju spółki odpowiedniego dla przedsiębiorstwa

Podejmując decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej stajemy przed wieloma wyborami. Czy będzie to działalność jednoosobowa, czy też spółka jawna, komandytowa, a może z ograniczoną odpowiedzialnością?

Dla osób, które nie posiadają  biegłości w sprawach prawno-ekonomicznych, podjęcie takiej decyzji może okazać się trudne.  Należy wówczas uwzględnić wizję rozwoju firmy, jej początkową wielkość, kapitał i udziałowców. Sama struktura organizacyjna i sposób prowadzenia księgowości także nie jest sprawą łatwą. Zakładając, że nie rozpoczynamy prowadzenia działalności jednoosobowej musimy liczyć się z tym, że wchodzimy w trwałą współpracę z inną osobą/osobami. Oczywiście nie można na wstępie podejrzewać wspólnika o niekompetencje, warto jednak na samym początku wyraźnie ustalić warunki i zasady kooperacji.

Kiedy wkracza prawnik?

Na początkowym etapie związanym z rozpoczęciem działalności gospodarczej pomoc prawnika polega w szczególności na sporządzaniu aktów założycielskich (statutu lub umowy spółki), rejestracji podmiotu w KRS, czy też wystąpieniu o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy firmy. Jednakże Pomoc prawna przy zakładaniu spółek zwykle nie ogranicza się tylko do koordynowania działań związanych z  rozpoczęciem działalności. Praktyka pokazuje, że prowadzenie działalności gospodarczej wymaga fachowej pomocy prawnej  w sprawach związanych  między innymi z przygotowywaniem umów z kontrahentami firmy, reprezentowaniem jej w różnego rodzaju sporach sądowych, czy też wsparciu prawnym w postępowaniach administracyjnych. Dzięki tak kompleksowej obsłudze Kancelarii prawnej unikniemy wielu problemów prawno – ekonomicznych z którymi spotykają się przedsiębiorcy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.